همه چیز در مورد دانشگاه هاروارد

 

 

یکی از روسای تاثیر گذار دانشگاه

چارلز ویلیام الیوت از جمله رئیسانی است که به مدت طولانی در دانشگاه هاروارد ریاست نموده است..
در طول ۴۰ سال ریاست چارلز ویلیام الیوت، وی اصلاحات بزرگی را در این دانشگاه پدید آورد که از کار های او می‌توان به: دوره‌های انتخابی،کلاس‌های کوچک و امتحانات ورودی اشاره کرد. این اصلاحات بر روی آموزش و پرورش آمریکا تاثیر گذاشته و هم آموزش متوسطه و هم آموزش عالی آمریکا به این شیوه تغییر یافت.

رنکینگ دانشگاه
دانشگاه هاروارد همیشه بالاترین رتبه‌های دانشگاه‌ها را در سطح جهان داشته بطوری که از سال 2003 تا چندی پیش که جدیدترین رنکینگ اعلام شد همواره رده ی اول را در اختیار داشته است اما در جدید ترین رده بندی دانشگاه هاروارد پس از 9 سال پیاپی که رده ی اول را داشت به رده ی دوم نزول کرد. دانشگاه هاروارد همچنین یکی از قدرتمندترین موسسه‌های مالی غیرانتفاعی می‌باشد. این دانشگاه رقیبان سرسختی دارد که از جمله مهم ترین انها می توان به دانشگاه ییل اشاره نمود.

تعداد دانشکده های هاروارد

این دانشگاه دارای ده دانشکده می باشد که در انها بیش از 160 رشته ی تحصیلی برای دانشجویان این امکان را می دهد که هرکسی در رشته ی مورد علاقه ی خود به تحصیل ادامه بدهد.

 

موزه ها وکتاب خانه ی دانشگاه

در محوطه این دانشگاه موزه‌های متعددی، ازجمله موزهٔ هنر فوگ وجود دارد که در آن تابلوهای نقاشی و مجسمه‌ها و آثار چاپ شده قرن هیجده و نوزده اروپا و آمریکا، به‌تماشا گذاشته‌شده‌است. کتابخانه این دانشگاه نه تنها قدیمی‌ترین مجموعه فرهنگی در آمریکا بلکه با شعبات خود، بزرگ‌ترین کتابخانه دنیاست و در حال حاضر دارای ۱۴٬۵۰۰٬۰۰۰ جلد کتاب، رساله و میکروفیلم می‌باشد. بنیاد دانشگاه هاروارد با سرمایه‌ای معادل ۲۵،۹ میلیارد دلار، ثروتمندترین دانشگاه جهان است. این دانشگاه دارای رشته‌های علوم انسانی، طبیعی، دندان پزشکی، الهیات، آموزش و پرورش، حقوق و پزشکی می‌باشد. علاوه‌براین در مؤسسات وابسته به‌آن، دوره‌های ویژه خاورشناسی و روسیه‌شناسی، تدریس می‌شود.پروژهٔ تاریخ شفاهی ایران در مرکز ایران‌شناسی این دانشگاه به مدیریت حبیب لاجوردی انجام می‌شود. مجله مروری بر کسب و کار هاروارد که توسط این دانشگاه منتشر می گردد یکی از معتبرترین مجلات در زمینه مدیریت می باشد

پیشگامان دانش و فرهنگ در هاروارد

در زمینه علوم و ادبیات و فلسفه چهره‌های شناخته شده‌ای از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند که امروزه از مشاهیر جهان محسوب می‌شوند.
استادان بزرگ الهیات و ادبیات
انکریز ماتر
کاتن ماتر
ساموئل سوال
شخصیت‌های بزرگ علمی و فلسفی
ویلیام جیمس_ رالف امرسن_هنری دیوید توریو
نویسندگان بزرگ
جیمس راسل لاول_رابرت فراست_والس استیونس_تی . اس.الیوت
رئیس جمهوران آمریکایی دانش‌آموخته از هاروارد
جان آدامس
تئودور روزولت
فرانکلین دی. روزولت
جان اف. کندی
باراک اوباما

راه ورود به دانشگاه هاروارد
علاقه‌مندان ورود به دانشگاه هاروارد باید در کنکور سراسری این دانشگاه که هر سال یک بار برگزار می‌شود، شرکت کنند و مدیر گروه هر دپارتمان آموزشی، نمرات کسب‌شده را بررسی کرده و اگر بالاتر از حد نصاب باشد، دانش‌آموز را به‌عنوان دانشجو معرفی می‌کند. دانشگاه هاروارد به‌صورت مستقل، دانشجویانی را برای اهدای مدارک تحصیلی انتخاب و در مدت زمان مشخص آموزش می‌دهد. در هر ترم تحصیلی که در حدود پنج ماه طول می‌کشد، هر دانشجو می‌تواند تنها دو جلسه آموزشی را از دست بدهد و در کلاس‌های درس غیبت کند. اگر ساعات غیبت دانشجو بیش از دو جلسه باشد، او دیگر نمی‌تواند در هاروارد درس بخواند و سیستم آموزشی دانشجوی خاطی را حذف می‌کند. چراکه مسوولان آموزشی هاروارد معتقدند اگر دانشجویی در کلاس‌های درسی حضور مستمر نداشته باشد، نمی‌تواند مطالب علمی را به‌طور کامل یاد بگیرد و به‌طور قطع دچار ضعف علمی می‌شود. استادان نیز همه‌روزه یک ساعت از زمان حضورشان در دانشگاه را به حل سوالات علمی دانشجویان اختصاص می‌دهند و همه دانشجویان هارواردی فرصت دریافت پاسخ سوالات‌شان را پیدا کنند.شاید همین تعامل بسیار نزدیک دانشجویان و استادان است که مانند دانشگاه آزاد اسلامی، زمینه آموزش مسائل علمی از شکل تئوری به‌صورت عملی را برای دانشجویان فراهم کرده و دانشجویان، بسیاری از رئوس مطالب درسی را ابتدا در کلاس‌های آموزشی به‌صورت تئوری می‌آموزند و سپس در کارگاه‌های آموزشی به‌ شکل کارگاهی و قابل لمس دوباره فرا می‌گیرند.

بررسی دانشگاه از نظر ورزشی

نکته مطرح درباره دانشگاه هاروارد این است که دانشجویان این دانشگاه، تنها در زمینه‌های علمی یکه‌تاز نیستند و حضورشان در فعالیت‌های ورزشی نیز زبانزد عام و خاص است.مهم‌ترین مساله‌ای که در دانشگاه هاروارد مانند دانشگاه آزاد اسلامی مدنظر مسوولان قرار دارد این است که بسیاری از دانشجویان که ورزشکار هم هستند در رشته‌های مختلف ورزشی مانند فوتبال، واترپلو، دو، اسب‌سواری، قایقرانی، بسکتبال و والیبال نیز مدال‌آورند.
به‌طوری که در ۱۰ سال گذشته، دانشجویان این دانشگاه بیش از ۳۶ مدال طلا در این

عرصه‌های ورزشی درون و برون‌کشوری را از آن دانشگاه هاروارد کرده‌اند. دانشگاه دارای رشته های ورزشی ای چون والیبال(مردان وزنان)،شمشیر بازی(مردان وزنان) ،کشتی (مردان)وبسکتبال (مردان وزنان) نیز می باشد. این دانشگاه بهترین امکانات ورزشی رشته ی شمشیر بازی را در کل کشور به خود اختصاص داده است.

دلیل محبوبیت و شاخص بودن دانشگاه در سطح جهان

مهم‌ترین معیاری که دانشگاه هاروارد را در بین دوستداران و علاقه‌مندان علم‌آموزی شاخص کرده و کسب کرسی آموزشی در این دانشگاه، آرزوی هر دانشجوی ساکن در کشورهای غربی و شرقی، شمالی و جنوبی است این است که تا سال ۲۰۰۶ بیش از ۴۰ دانش‌آموخته دانشکده‌های هاروارد موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند.ویلیام مورفی در زمینه پزشکی، رابرت برنز وودوارد در شیمی، مایکل اسپنس در اقتصاد، هینی شامش در ادبیات، توماس شلینگ در فیزیک، رالف بونچ و هنری کدبری نیز در زمینه صلح بین‌المللی، این چهره‌های برجسته دنیا همگی از فارغ‌التحصیلان هاروارد بوده‌اند که نه‌تنها جایزه نوبل را از آن خود کرده‌اند بلکه نام دانشگاه هاروارد را برای همیشه در تاریخ ثبت و جاودان کرده‌اند.

لغو شهریه برای افراد کم در آمد

دانشگاه هاروارد اخیرا طی یک رشته اقدامات از جمله لغو شهریه تحصیلی برای دانشجویانی که والدین آنها سالانه کمتر از ۶۰ هزار دلار درآمد دارند، سعی کرده تصویر خود به عنوان موسسه ای خاص طبقه ثروتمند و ممتاز را اصلاح کند.

دانشگاه هاروارد تبصره هایی برای پذیرش دانش آموزان از خانواده های کم درآمد، برای رعایت ارزش های لیبرال دارند؛ تورهایی را در اواخر بهار برای شناسایی استعدادها در نواحی متوسط شهری برگزار می کنند و آمار اداره پذیرش هاروارد نشان می دهد که دانشجویان کم درآمد در سال 2009، 22 درصد بیشتر از 2008 پذیرش شده اند.

استفاده از هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی در بسیاری از موضوعات علمی تاثیربسیاری گذاشته و همچنین در e-Learning تحول بزرگی را ایجاد کرده است، در دانشگاه هاروارد با استفاده از نرم افزارهای هوش مصنوعی به دانشجویان درس مدیریت می دهند. به طور مثال وقتی شما درس رهبری را در این دانشگاه از روی اینترنت انتخاب کنید ابتدا به شما 10 نیروی مجازی می دهند. هر نیرو می آید خود را معرفی می کند و می گوید چه وظایفی دارد سپس ساختار سازمانی را به شما می دهند و به شما مدیریت یک شرکت مجازی را می سپارند بعد از آن یک شرکت می آید قرار داد خوبی با شما می بندد سپس بر سر شما کار می ریزند انواع فکس ها و نامه هایی که باید کارهایش را انجام دهید. دیگر وقتی برای انجام قرارداد قبلیندارید، هر تصمیمی که بگیرید برای شما نمره ای محسوب می شود و حال اگر شرکت را به ورشکستگی برسانید با آخرین مستندات و مقالات و استادان بزرگ مدیریت در دنیا اشکالات شما را گرفته و تصمیمات اشتاباهی را که گرفته اید متذکر می شوند.

امکانات وبسایت دانشگاه

1-قابلیت جستجو دارد.2-قابلیت ارسال روزنامه ی رسمی دانشگاه (هاروارد کریمسون)به ایمیل اشخاص.3-امکان پخش کلیپ های صوتی و تصویری دانشگاه.4-ایمیل مسئولین دانشگاه در آن موجود است.5-تاریخچه ی اتفاقات مهم دانشگاه در آن موجود می باشد.

6-دارای تقویم می باشد.7-نقشه ی دانشگاه (همراه با جزییاتی چون محل قرار گرفتن موزه،بیمارستان،کتابخانه،سالن تئاتر)

نحوه ی مکاتبه با مسئولین واساتید دانشگاه

نحوه ی مکاتبه با مسئولین دانشگاه از طریق ایمیل می باشد به این علت ایمیل و پست الکترونیکی اساتید ومسئولین دانشگاه در وبسایت دانشگاه قرار داده شده تا افرادی چون دانشجویان برای حل مشگلات و پاسخ به سوالات خود با ارسال سوالات به ایمیل مسئولین جواب خود را بدست آورند.

امکانات اینترنتی

1-امکان چت2-امکان ثبت نام اینترنتی3-امکان جستجوی کتاب ومقاله 4-توضیحات کامل از جزئیات نقشه ی دانشگاه مبنی بر جایگاه پارک ،سلف سرویس،موزه،بیمارستان

تسهیلات برای شاگردان ممتاز

دانشگاه هاروارد نیز همانند سایر دانشگاه های دنیا برای بالا بردن سطح رقابت برای دانشجویان ممتازی که نمره ی انها از حد نصاب تعیین شده بالاتر باشد امکانات ویژه ای دارد. از جمله این امکانات می توان به استفاده ی دانشجویان ممتاز از کتابهای ویژه که کمتر کسی اجازه ی استفاده از این کتابها را دارد اشاره نمود.همچنین امتیاز ویژه ای برای ورود به مقطع بالاتر را دارد وامتیاز شاگرد ممتاز بودن در کنکور بعدی مثلا کاردانی به کارشناسی، خود را نمایان می سازد.

تقاضا برای دکتری از دانشگاه هاروارد

این امکان در دانشگاه هاروارد وجود دارد که دانشجویان برای مدرک دکترا درخواست نمایند.برای این منظور کافی است فرم مربوطه را ازسایت دانشگاه که در قالب( پی دی اف) ارائه می گردد دانلود نموده و از کم و کیف رشته های ارائه شده،شرایط پذیرش دانشجو و امور مربوط به آن اطلاعات لازم را پیدا نموده ودر صورت علاقه وداشتن شرایط اقدام به تکمیل فرم وثبت نام در موعد مقرر نمایند.

 

تحصیل مجازی در دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد با ارائه ی نرم افزاری به دانشجویانی که قصد اموزش مجازی در این دانشگاه را دارند به انها این امکان را میدهد که طبق گفته ی پترسون یکی از مسئولین دانشگاه والدین نیز کنترل بیشتری بر اموزش و پرورش فرزندان خود داشته باشند همچنین

دانشجویان امکان دسترسی راحت تری به اطلاعات مورد نیاز خود را دارند. همانطور که گفته شد دانشگاه با ارائه ی نرم افزاری متناسب با سیستم کامپیوتری دانشجویان به انها امکان تحصیل مجازی را می دهد این نرم افزار به گونه ای طراحی شده که دانشجویان امکان پرسش و پاسخ را نیز دارند.

/ 8 نظر / 547 بازدید
گیتی

سلام من یه دختره16ساله که 20 روزه دیگه سوم دبیرستانمو شروع میکنم معدل سال دومم18.09 شد البته بخاطر اینکه اصلا درس نخوندم وگرنه خیلی بالاتر از این میشدو امسال اگه خیلی خوب درس بخونم مطمئم 19به بالا میشم وضع مالی خانوادم اونقدری نیست که از پس شهریه ی سالانه ی هاروارد بر بیاد من میخوام برم رشته ی هوافضا آیا میشه با این چیزایی که گفتم بتونم به دانشگاه هاروارد برم؟یعنی چند درصد میشه لین کارو کنم؟خواهش میکنم جواب بدین لطفا

گیتی

خواهش میکنم جواب قطعی بهم بدین لطفااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا[گریه]

avaz

are you go to azad univercity? I think you like it.

هانی

دانشگاه هاروارد رو با دانشگاه ازاد خودمون مقایسه میکنی برادر من؟؟عجب دانشگاه کسل کننده ایه.درسته باعث موفقیت و یادگیری نظم میشه ولی خیلی محیط خشکیه[خمیازه]

النا

سلام یه دختر 14 سالم.و خیلی هم دوست دارم وارد این دانشگاه بشم. من برای ایندم از الان برنامه ریزی میکنم میدونم که خیلی زوده ولی ادم باید از الان هدفشو مشخص کنه من کلاس اول دبیرستان هستم و سال دیگه میخوام برم رشته تجربی.شیمی من در حد عالیه به طوری که هر هفته تو ازمون قلم چی تو کشور اول میشم.من عاشق شیمی هستم.معدل سال پیش من 19/94 شده.خانواده من نمیتونن هزینه تحصیل منو تو خارج از ایران بپردازن.میخواستم بدونم این دانشگاه بورسیه ای برای ما دانش اموزای ایرانی داره؟

ا.م

اگه کسی ببو گلابی باشه بره دانشگاه آزاد چیزی یاد میگیره در غیر این صورت تو معتبر تریناش دانشجو ها هستن که به استادا چیز یاد میدن ا.م

حبیب

سلام اگه میشه منبع این مطالب روم بنویسین...

vida

[لبخند] سلام من سه سوال دارم تفریح ندارن؟یعنی فرجه ندارن؟؟[تلفن]